Sazka nehraje při zdi. Sází na unikátní IT řešení, real-time data a dynamické prostředí. Ale především na své lidi

26. září 2022
scroll down

Když se řekne Sazka, většina z nás si asi vybaví buben plný žlutých míčků, ze kterého se losují čísla v loterii. Za známým logem se dnes ale skrývá mnohem víc. Do širokého portfolia Sazky spadají nejen loterie a kurzové sázení, ale například i online hry, virtuální mobilní operátor či největší esport liga v Česku a na Slovensku. Sazka je z hlediska nabídky služeb lídrem na českém trhu, a proto je její technologické zázemí komplexní a ve velké míře inovativní. Je ale možné, aby se tradiční loterní společnost s více než šedesátiletou historií rozhodovala na základě špičkově zpracovaných dat, vyvíjela unikátní IT řešení a poskytovala svým zaměstnancům tak dynamické pracovní prostředí, že by se za něj nemusel stydět ani start-up? Tak to se vsaďte!

Sazka je jednou z nejrychleji rostoucích firem v Evropě a nad svou konkurencí vítězí zejména díky pestré nabídce online i offline služeb. Zatímco jinde si ale tyto složky jdou po krku, Sazka si obě hýčká se stejnou péčí. Televizní slosování, klasické stírací losy a síť kamenných poboček tak žijí v naprosté symbióze s tím, čemu se v Sazce říká iGaming.

Nejmladší divize vznikla zhruba před čtyřmi lety nejen proto, že to konečně umožnila legislativa, ale také z toho důvodu, aby se firma mohla více zaměřit na online. „Od té doby, co iGaming existuje, se poměr příjmů z onlinu a z retailu výrazně změnil. Dříve byl online spíše alternativní formou sázení, zatímco dnes se těší stále větší přízni zákazníků,“ vysvětluje Jan Horyna, který má celou divizi v Sazce na starosti. Stále větší fokus na online s sebou ale logicky přináší potřebu komplexnějšího technologického zázemí a špičkové IT podpory. Sazka proto nabízí „ajťákům” i dalším zaměstnancům zajímavé výzvy i nové zkušenosti, které by jinde nezískali.

Co vědět o Sazce

Sazka je moderní loterní společnost, založená na špičkových technologiích, výjimečná svými produkty, komunikací se zákazníky a svými výsledky. Firma nabízí kariérní možnosti zejména odborníkům v oblasti IT, datové analytice nebo marketingu a desítkám dalších profesionálů. Dbá na péči o své zaměstnance, což dokazuje i fakt, že 15 % zaměstnanců zůstává v Sazce více jak 20 let, často i celoživotně. Firma se každoročně umisťuje na předních příčkách v hodnocení Zaměstnavatel roku. V roce 2022 získala jubilejní ocenění Zaměstnavatel desetiletí. Její kanceláře se pyšní titulem Kanceláře roku 2021 za nejvíce přívětivé pracovní prostředí.

To, co zákazník nevidí

Když si chcete u Sazky vsadit online, můžete využít hned tři mobilní aplikace. Ty na první pohled působí přehledně a konzistentně, pod povrchem se ale skrývá složitý mechanismus. Sazka totiž velkou část vstupů přebírá od externích dodavatelů. Má zhruba sto subsystémů, které propojuje a synchronizuje díky jediné integrační platformě. „Jde o originál Sazky. Naprostá většina integrací je řízená přes náš middleware,“ říká hrdě CTO Petr Chlumský.

Portfolio Sazky

Vše šlape jako dobře namazaný stroj. Jednotlivé dílky do sebe totiž musejí perfektně zapadnout, aby si člověk mohl setřít online los, nebo třeba vsadit na výhru oblíbeného hokejového týmu.

PODCAST

Petr Chlumský jako CTO Sazky zastřešuje celé IT firmy. To se může pyšnit drajvem, efektivitou a špičkovým projektovým řízením.

V podcastu ze série Workspace15 prozradil třeba to, jak nebývale kreativní je atmosféra při vzniku ambiciózních projektů, jak se v Sazce mění loterní systém a díky čemu se z firmy stává technologický gigant.

Bookmakeři s dokonalou pamětí

I samotné kurzové sázení se za poslední léta výrazně proměnilo. Ještě před pár lety se na sklo napsal kurz, který zkrátka platil. Dnes se sází na zápasy v reálném čase a kurz se mění na základě milionů parametrů i jednou za vteřinu. Vše je při tom téměř plně automatizované. Tam, kde dřív byly zástupy bookmakerů, jsou dnes propracované počítačové  systémy, které zápasy elektronicky zpracovávají, vyhodnocují je a vytvářejí algoritmy. Kurzy sice Sazka nakupuje od třetích stran, musí je ale zpracovat a neustále vše monitorovat. „Kurzové sázení patří mezi ten typ byznysu, kde když provozovatel udělá chybu, může jednoduše zkrachovat,“ podotýká Jan Horyna.

Se zákony se nezahrává

Sazka toho ale musí kontrolovat mnohem víc, z velké části kvůli legislativě. Kdokoliv chce sázet online, musí ověřit svou identitu i platební metodu a uskutečnit mnoho dalších kroků.

„Největší problém je, že se pohybujeme v e-commerce, kde nás lidi porovnávají s velkými e-shopy. Zatímco tam si ale nakoupíte na dva kliky, u nás musíte zadat pomalu velikost svých bot. Z tohoto hlediska působíme trochu těžkopádně,“ usmívá se Jan Horyna, ředitel iGamingu v Sazce. Společnost ale chápe, že riziko využívání jejich služeb je zkrátka větší než nákup na e-shopu. Konec konců, to vše platí i pro konkurenci, takže síly jsou v tomhle ohledu vyrovnané.

Video

Jaké integrační platformy Sazka používá? Co by měl profesně ovládat integrační specialista a jaké výzvy ho čekají, když se připojí k týmu?

Jinak se ale firma snaží běžet v čele –⁠ v rychlém tempu, které udává trh. „Ono je tady vlastně trochu startupové prostředí, což je v protikladu s tím, že nás často lidé vnímají jako dinosauří firmu. My v zásadě velká firma nejsme. Třeba naše IT oddělení má jen asi stovku lidí,“ uzavírá Jan Horyna.

Malé oddělení s velkými výsledky

IT oddělení Sazky možná nepatří k největším, vynahradí si to ale svým drajvem, efektivitou a špičkovým projektovým řízením. V Sazce se zkrátka doručuje. „K základním potřebám většiny ajťáků patří to, že dělají na smysluplných projektech a pracují v prostředí, které není zmatené. U nás každý ví, co dělá i jaké jsou deadliny. Lidi za sebou vidí reálně odvedenou práci. To je silná hodnota celé Sazky,“ potvrzuje CTO Petr Chlumský, který do firmy přišel před necelým rokem a byl příjemně překvapený, jak to tu „šlape“.

Naprostá většina integrací je řízena přes náš interní middleware.

Petr Chlumský, CTO

I když je v Sazce občas práce opravdu nad hlavu, nestává se, že pravá ruka neví, co dělá levá. Vše se řeší mezitýmově, projekťáci komunikují s ajťáky a ti jsou zase propojení s byznysem. To vytváří nebývale kooperativní atmosféru a definuje to i celkové nastavení Sazky.

IT týmy v Sazce

Firemní kultura v Sazce

Počet zaměstnanců: 500

Počet poboček: Centrála na Bořislavce, logistické centrum v Horních Počernicích, filmová studia na Žižkově a 6 regionálních středisek

Dress code: Ne

Tykání nebo vykání: Tykání

Dog friendly office: Ne

Anglicky mluvící kolegové: Ne, ale na vybraných pozicích nutná angličtina kvůli dodavatelům a nadnárodní skupině

Kanceláře: Ano a v menší míře open space

Mikromanagement v Sazce nečekejte

„Máme velmi plochou organizační strukturu. Střední management je skoro čtvrtina firmy,  přičemž i specialisté mají velkou osobní zodpovědnost za přidělený projekt,“ popisuje nastavení firmy Petr Chlumský. V Sazce tedy mikromanagement nečekejte.

Při práci na projektu se vám dostane velké porce důvěry a svobody, na oplátku se ale očekává, že úkol vezmete za svůj a společně s kolegy ho dotáhnete do konce. Motivací vám budiž to, že se můžete do jisté míry podílet na rozhodovacích procesech. „U firem, jako je Sazka, nebývá zvykem, aby specialisté, projekťáci či lidé z IT o projektech přímo diskutovali s managementem. U nás máme takové meetingy skoro každý týden,“ vysvětluje Petr Chlumský.

ROZHOVOR

sazka

Solution architekt: Jsme něco jako IT evangelisté. Různorodost zdejších systémů mi přijde fascinující!

PŘEČÍST
Denisa Skantova

Atmosféra pro skvělé nápady

Sazka se ráda se zaměstnanci dělí o své úspěchy (třeba formou ročních odměn) a zároveň má velkou toleranci k chybám. Vytváří tak prostředí, kde se lidé nebojí vzít na sebe zodpovědnost, ujmout se iniciativy, nebo dokonce přijít s vlastním projektem či inovací. „Díky přátelské atmosféře ve firmě je naprosto běžné, že svůj nápad člověk začne diskutovat přímo s divizním ředitelem,“ říká manažer týmu projektového řízení Tomáš Vilím, podle kterého mnoho výborných produktů i vylepšení přišlo právě od řadových zaměstnanců.

V Sazce se zkrátka daří lidem, kteří mají silnou vnitřní motivaci, jsou to týmoví hráči a chtějí dělat věci co nejlépe. I díky tomu firma může běžet tak rychle kupředu, budovat technologicky inovativní prostředí a lákat nejlepší lidi z oboru.

Pozor, bouře na obzoru!

Sazka se onlinu věnuje relativně krátce, a tak je i zdejší IT poměrně mladé. V každém ze sedmi týmů ale sedí zkušení specialisté, ke kterým se vždy na konkrétní projekt přidají externisté. A jelikož chce společnost v budoucnu výrazněji šlápnout do interního developmentu, čekají ji bouřlivé nábory. „Zrovna hledáme nového šéfa vývoje. Nepotřebujeme ale někoho, kdo bude oprašovat čtyřicet let starý software, chceme člověka, který nám pomůže určit, jak se bude firma vyvíjet do budoucna,“ popisuje svá očekávání CTO Petr Chlumský.

A nové posily shání i tým Business Intelligence, který se v Sazce stará nejen o datový sklad, byznys analýzy a reporting, ale i o zpracování velkých dat či dat v reálném čase v cloudovém prostředí. „Sazka se jednoznačně rozhoduje primárně na základě dat, nikoliv dojmů,“ potvrzuje BI manager Martin Novák a pokračuje: „Naším úkolem je, aby všichni zaměstnanci společnosti měli k dispozici data a veškeré podklady v dostatečné kvalitě a čerstvosti.”

Benefity v Sazce

Délka dovolené: až 36 dní volna - 5 týdnů dovolené, 5 fit days (které porostou společně s tebou až na 8 dní), 1 narozeninový den volna a 2 dny pro dobrou věc

Home office / full remote: 2 dny HO týdně

Vzdělávání zaměstnanců: Jazykové kurzy s rodilým mluvčím, certifikace a odborná i soft-skills školení

Jídlo v práci: Restaurace Crystal na centrále, vybavené kuchyňky, bedýnky s ovocem

Počítač/mobil od zaměstnavatele: I k soukromým účelům a s neomezeným tarifem

Další benefity: 10 000 Kč na cokoliv v Cafeterii, 70 Kč za odpracovaný den na stravenkový paušál, 13 % roční bonus, nebo provize z prodeje, 12 000 Kč pro maminky, které se vrátí dřív. 3 % mzdy navíc na penzijko navíc. Příspěvek na multisportku. Jóga, cvičení a fitko přímo v kanceláří. Firemní restaurace a ovoce na pracovišti. Možnost psychologa nebo kouče. Jazykové kurzy, certifikace a další vzdělávání.

Video

Uplatní se v BI týmu nadšení začátečníci, nebo zkušení profíci? Co by měli umět? V jakých službách a s jakými nástroji  Sazka pracuje?

V datech musí být pořádek

Současným trendem je dát lidem k rukám veškerá potřebná data v takové formě, aby s nimi byli schopni pracovat samostatně. Tento přístup se označuje výmluvně, „Self-service BI”. Tým Business Intelligence navíc reportuje každých osm hodin výstupy ze všech herních vertikál. Výsledkem je obrovské množství dat, které může firmě snadno přerůst přes hlavu. I proto v Sazce v uplynulých měsících odstartovaly projekty Data governance a Machine learning operations (MLops), které tuto problematiku řeší.

Naším úkolem je, aby všichni z firmy měli k dispozici data a veškeré podklady v dostatečné kvalitě a čerstvosti.

Martin Novák, BI manager

V rámci projektu Data Governance vzniká nový framework, který zastřeší, jakým způsobem se Sazka ke svým datům chová. Mapuje, kde a jak se s daty v rámci firmy pracuje, a zároveň vylepšuje procesy, potřebné k řízení datové kvality a bezpečnosti dat. „Data jsou pro nás novodobé zlato a je potřeba se o ně náležitě starat. Proto jedním z nejdůležitějších pilířů Data governance je Datová kvalita a bezpečnost,” vysvětluje Martin Novák.

sazka

Podotýká také, že požadavky byznysu i možnosti pro zpracování dat neustále rostou, a tak v jeho oddělení už dávno nejde jen o správu datového skladu a vytváření reportů, ale například o hyper personalizaci marketingových kampaní, near-to real time reporting nebo o gamifikaci webu. „Velký potenciál vnímáme i v automatizaci interních procesů, například v kontaktním centru,“ dodává. Vzhledem k šíři záběru týmu Business Intelligence je pak více než logické, že se jeho členové podílejí i na většině transformačních projektů. A těch je v Sazce vždy dostatek.

Video

Čím se řídí v Sazce při vývoji webových aplikací, k čemu slouží interní týdenní sprinty a jak je v rámci analýz důležitá týmová spolupráce?

Firma, která nehraje při zdi

Firemní kultura v Sazce

Eventy pro zaměstnance: Celofiremní události, teambuildingy, dny zdraví

Fungování týmů: Plochá firemní struktura a přímá komunikace

Kariérní růst uvnitř společnosti: Ano, horizontální i vertikální

Možnost vycestovat v rámci kariéry do zahraničí: Ano, firma je součástí skupiny Allwyn, sdružující společnosti ve Velké Británii, Rakousku, Itálii a Řecku

V současné době má Sazka rozjetých hned dvanáct projektů, které ji posunou zase o kousek dál. Pokud byste se ale kohokoliv zeptali, jaká transformace mu utkvěla v paměti, pravděpodobně by řekl jediné slovo: Futurum. „Za poslední dobu byl určitě svým významem a komplexností nejzajímavější projekt na výměnu centrálního loterního systému,“ souhlasí šéf týmu projektového řízení Tomáš Vilím.

Kromě velkého množství integrací projekt obnášel i výměnu všech 7400 loterních terminálů, které má Sazka po celé republice. Podíleli se na něm lidé napříč všemi divizemi a především pro členy IT oddělení to byla unikátní zkušenost. Byli totiž u upgradu samotného technologického srdce Sazky.

I přes komplexnost celého projektu, množství zapojených stran, logistické problémy a v neposlední řadě covid, se vše povedlo podle plánu a včas. A to nejen díky kvalitnímu projektovému řízení, ale i chuti zaměstnanců nad věcmi přemýšlet, dotahovat je do konce a společně hledat řešení vzniklých problémů. Spolupráci má Sazka zkrátka v DNA.

Jeden systém vládne všem

K důležitým transformačním projektům patří i zavedení nového monitoringu integrační platformy Sazky. Propojovat zhruba sto systémů od různých dodavatelů a subdodavatelů totiž není jen tak. „Jako middleware mezi jednotlivými systémy používáme jednotnou integrační platformu ESB. V ní všechny vstupy standardizujeme,“ vysvětluje Tomáš Vilím. „Není to o tom, že máme tisíc serverů a betabite dat. Máme ale klíčové platformy, využíváme cloud a integrujeme cizí development a produkty na našem onpremovém řešení,“ doplňuje ho Petr Chlumský.

Z hlediska operations, infrastruktury a provozu je integrační platforma prostředí, které jen tak někde nenajdete. Cílem transformačního projektu je zlepšit vizibilitu veškerých zapojených systémů tak, aby Sazka měla ještě lepší přehled a dokázala rychleji odhalit případné chyby –  a zároveň zjistit, na jaké straně se staly.

ROZHOVOR

sazka

Infrastructure and Operations Officer: Špičkově nastavené procesy a funkční infrastruktura jsou pro firmu s velkým objemem služeb, systémů a dodavatelů životně důležité.

PŘEČÍST
Denisa Skantova

Co si neuděláš sám…

Ačkoliv je Sazka především integrační firma, ani z hlediska custom software development se nenechá zahanbit. Kvůli stojatým vodám loterního odvětví často ani nemá na vybranou. „Spoustu věcí bychom si i rádi koupili, ale jsou tak specifické a inovativní, že si je musíme vyrobit sami. Přesně to ale pohání náš interní development,” myslí si šéf iGamingu Jan Horyna.

Spoustu věcí bychom si rádi koupili, ale jsou tak  specifické, že si je musíme vyrobit sami.

Jan Horyna, šéf iGamingu

Perfektním příkladem jsou online stírací losy, které jsou celosvětově naprosto unikátní. Takový produkt nejde koupit jako housku na krámě, a tak veškeré komponenty vznikaly v Sazce in house. Navíc je potřeba losy pravidelně inovovat a přicházet s neokoukanými nápady, které budou zákazníky bavit. Jinými slovy je to kontinuální development, kde si vývojáři doslova vyhrají.

Nástup do práce je v Sazce hračka

Sazka ale nechce bavit pouze své zákazníky, myslí i na zaměstnance. Další z interních projektů proto cílí právě na ně. Nová onboardingová aplikace by měla uchazečům usnadnit nástupní proces a vším je provést interaktivní a hravou formou. „Už nějakou dobu postupně digitalizujeme naše HR procesy a jedním z nich je právě onboarding,” říká HR manažerka Simona Szajterová.

V aplikaci uchazeč vidí, kolik dní mu zbývá do nástupu, má zde důležité kontakty a vyřídí si všechny povinné formality. Součástí je i interaktivní mapa, která ho provází jeho zkušební dobou a obsahuje různorodé úkoly, které během ní musí splnit. „Věřím, že to bude zaměstnance bavit. Snažili jsme se, aby to i vizuálně vypadalo jako hra,” těší se Simona Szajterová.

Co čeká nováčka v onboardingové aplikaci

ROZHOVOR

Pavel Heczko

Pavel Heczko: V ČSOB vyvíjíme nástroj budoucnosti. Přinese personalizaci, jaká dosud nebyla možná

PŘEČÍST
Pavel Heczko
sazka

Hlavně dělat to, co lidi baví

Sazka je zkrátka zábavná a hravá firma. Není divu, že stála třeba i u zrodu první česko-slovenské profesionální ligy elektronického sportu Sazka eLEAGUE. „Esport je oblast, která se velmi rychle rozvíjí a dost možná bude v budoucnu měnit prostředí zábavy,” vysvětluje specialista iGamingu Ondřej Kvarda, proč chce Sazka pomáhat budovat stabilní esport prostředí v Česku. Vertikála vznikla „zezdola”, z iniciativy specialistů, a i dnes se o ni starají lidé, kteří jsou nadšenými členy komunity. „Máme radost, že to můžeme pomáhat formovat. Sice nevíme, jak bude esport vypadat za deset let, ale chceme být u toho,” uzavírá Ondřej Kvarda.

A přesně to je pro Sazku typické. Jako firma, která se zabývá pozitivními emocemi, chce za všech okolností držet krok s tím, co lidi baví. I když je to občas risk. Naštěstí má v ruce ty nejlepší karty –⁠ z hlediska technologického a především lidského –⁠ a to se rovná jackpotu.

sazka
Sazka začala svoji historii v tuzemsku psát v roce 1956. Je tak nejstarší loterní společností v Česku se zhruba 95% podílem na trhu loterií a podobných her. Hlavními produkty jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Firma je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG, působící v jedenácti zemích na čtyřech kontinentech, a je součástí mezinárodního loterního holdingu Allwyn (patří sem také podíly v řecké loterii OPAP, italském Lottu a v rakouských Casinos Austria). Kromě číselných loterií má Sazka v produktové nabídce stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Druhým pilířem jsou neloterní služby – především největší mobilní virtuální operátor v České republice SAZKAmobil – dobíjení mobilních telefonů a zprostředkování plateb za služby a zboží nebo prodej vstupenek. Své produkty Sazka poskytuje hlavně prostřednictvím prodejní sítě s více než 7200 prodejními místy po celém Česku.

Sledujte nás
na sociálních sítích

SOUVISEJÍCÍ PROFILY

Kdo řekl, že T-Mobile je jen TELCO operátor? Tady vás čeká i cyber security, Industry 4.0 nebo umělá inteligence

POZNAT FIRMU
CS

Česká spořitelna: Naše IT je každý rok #silnější. Ambicí je stát se nejzajímavějším českým technologickým zaměstnavatelem

POZNAT FIRMU
Left
Right